İthalat ve İhracat İşlemleri Bilgilendirme Toplantısı

Doğu Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası,  Giresun Ticaret Borsası ve Karadeniz İhracatçılar Birliği ortaklığında “İthalat ve İhracat Bilgilendirme Semineri” Giresun Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlendi. Giresun ve bölgesinde dış ticaret alanında faaliyet yürüten firma yöneticilerinin katılımları ile düzenlenen seminerde Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan ÇAKIRMELİKOĞLU’nun açılış konuşması ile başladı. Sn.  ÇAKIRMELİKOĞLU konuşmalarında Dış ticaret yapacak firmaların İthalat ve İhracat işlemleri gerçekleştirmeden önce Gümrük Mevzuatı hakkında detaylı bilgi sahibi olmanın önemini vurguladı.

Bölge Müdürümüz Sn. Hüseyin ŞANVERDİ ise, “Dış ticaret yapan firmalarımız ile diyaloglarımızı artırmak üzerine çalışmalarımız devam ediyor. Ülkemizin son dönemde yaşadığı ekonomik sorunlar ortadadır. Bu süreçten sağlıklı çıkabilmemizde ihracat çok önemlidir. Bu ekonomik savaşta bizler birer neferiz. Sizlerin dış ticaret işlemlerinize destek vermek önceliğimizdir. Türkiye daha fazla üreterek ve ihraç ederek, kalkınma sürecini sürdürecektir.” diye konuştu. Ayrıca konuşmasında Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsüne değinen Bölge Müdürümüz statünün Dış Ticarette sağladığı avantaj ve kolaylıklar konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Konuşmaların ardından Giresun Gümrük Müdürlüğünde görevli Muayene Memuru Osman Yıldırım, İthalat ve İhracatta genel prosedürler ve uygulamalar hakkında sunum yaptı. Ardından ihracatçı firmaların soru ve önerileri dinlendi.