Bakanlarımız Giresun'da

Giresun Ticaret Borsası tarafından hayata geçirilen “Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası” açılış töreni düzenlendi. Açılışa Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşçı katıldı. Açılışta konuşma yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci ilk lisanslı depoyu 2011 yılında Ankara’da hububat için kurduklarını, bugüne kadar da 93 şirkete bu faaliyetler izin verildiğini hatırlattı. Bakan Tüfenkçi lisanslı depo ile ilgili şunları söyledi:

“Lisanslı depoculuk sistemiyle birlikte üreticimiz, tüccarımız, sanayicimiz, tüketicimiz yani tüm Türkiye kazanacak. Bu sistemle, üreticilerimiz; mahsullerini depolayabilecekleri sağlıklı ve güvenli depo imkânı elde etmekte, fiyatların düşük olduğu hasat döneminde ürünlerini elden çıkarmak yerine lisanslı depoda muhafaza edebilmektedir. Üreticiler, lisanslı depolara bıraktıkları ürünü temsil eden elektronik ürün senetlerini teminat olarak gösterip uygun koşullarda kredi kullanabilmekte ve finansman ihtiyaçlarını bu şekilde karşılayabilmektedir. Tüccar ve sanayicilerimiz; işletmelerinin ihtiyaçları için depo inşa etme maliyetinden kurtulmakta, ihtiyaç duydukları miktar, tür ve kalitedeki ürünü kolaylıkla ve güvenilir bir şekilde borsa ve elektronik ürün senetleri vasıtasıyla tedarik edebilmekte ve ürünlerini lisanslı depolarda depolayabilmektedir. Ayrıca ihtiyaçları halinde kredi de temin edebilmektedir.”
Ayrıca açılışa katılan Bakanlarımız ve beraberindeki heyet yapılmakta olan Giresun Gümrük Kompleksini ziyaret ederek son durum hakkında bilgi aldı.